top of page
IMG_2214.jpg
IMG_2214.jpg

-Autor fotky: Barbora Smolíková

Když zazní slovo genocida, spousta lidí si
vybaví holokaust. Abych pravdu řekla, tak
jsem to tak dřív taky vnímala. Ale
postupem času si víc o víc uvědomuji, že
se genocido objevuje i ve 21. Století. Zločin
proti lidskosti je očividně doslovným
pojmenováním váleného konfliktu na
Ukrajině. I přesto je však jeho hlavní činitel
na svobodě. Ale nejen on. Spousta lidí v
novodobé společnosti páchá činy vůči
etnickým, rasovým i náboženským a
dalším menšinovým skupinám. Děje se to
každý den, ale i přesto jsme se jako
společnost žádným razantním způsobem
nepohnuli."

- Kateřina Topinková, Barbora Smolíková

IMG_2198.JPG

Když poprvé slyšíme pojem genocida, většině se vybaví zatýkání Židů ve 2. světové válce a jejich násilná smrt v koncentračních táborech. Tím by ostatně mohl končit i příběh na naší půdě. Ale když začneme přemýšlet nad významem genocidy nezůstáváme jen u 2. světové války. Postupujeme dál. A co je horší, blíže k současnosti. Ať už jde o masové vraždy lidí rozdílného náboženství, protože nevěřili v to samé nebo prostě jen měli víru. Ať jde o jiný styl a náplň života, protože byli součástí svého národa s tradicí a historií. Nebo ať jde jen o jinou barvu pleti, protože pocházeli z jiné části naší Země. Ať jde o jakýkoli nepochopitelný důvod těchto vražd, této genocidy, není to v pořádku. A i přesto se stále děje i v tento den, v naší realitě. A přesně nad tím bych chtěla, aby se návštěvníci po projití v naší půdě zamysleli. Oni pocítí jen malý zlomek strachu a hrůzy, kterou zažívali ti, kteří se skrývali před pachateli genocidy. A snad je i tento drobný pocit na chvíli zastaví a donutí je popřemýšlet nad zlem, kvůli kterému zemřelo tolik lidí a nad tím, že genocida neskončila u vyhlazování menšin během světové války. I dnes kvůli genocidnímu chování umírají nevinní lidé. Alespoň kvůli nim bychom neměli mlčet a o genocidě mluvit."

- Žofie Hartmanová

-Autor fotky: Barbora Smolíková

IMG_2214.jpg

Genocida je esence nenávisti. Zpravidla výsledek smrtonosného koktejlu bezohledné touhy po moci, adorace síly a násilí, davového přijetí lží a umlčení svědomí, po kterém následuje často zbabělé odmítnutí zodpovědnosti. Na začátku to bývá infikování prostřednictvím lživých zpráv, pomluv a nařčení a největší hrozbou je, když k tomu společnost mlčí. "

- Mgr. Silvie Čermáková

(ředitelka SUPŠ)

IMG_2198.JPG

Genocidu vnímám především jako zločin proti lidskosti, protože ve chvíli, kdy je vedena proti národu nebo skupině lidské společnosti, tak jde hlavně o narušení důstojnosti člověka kvůli tomu, že cítí sounáležitost s ostatními."

- Mgr. Zdeňka Kozlíková

(zástupce ředitelky pro PR)

bottom of page